Ideal Kadın Karakter | Bölüm I

Millet olarak çok tatlı bir lafımız var bilirsiniz. “Ben bilmem beyim bilir.” Cümleyi, “Ben bilmem babam bilir” “Babama sormak lazım” “Abime danışmam lazım” “Beyime bir sorayım” “Sevgilim kızar” şekillerine uyarlayabiliyoruz, gördüğünüz gibi cümlemiz çok işlevli, bayandan çok kullanılmış olsa da hala canavar gibi çalışıyor.

Şimdi bu mantığı alıyoruz ve bu tatlı, bu cici mantığın bayıldığı kriterleri değerlendiriyoruz. Ülkemizde ağalı-paşalı-mafyalı-holdingli dizilerin tutmasının sebebi ne olabilir, sorusunu da soralım hatta. Sorduk mu? Tamam.

Topraklarımızdan fırtlamış “Her genç kızın rüyası” gibi bir kavram var, bilir misiniz onu? Şu beyaz, giyildiğinde doğru düzgün oturulamayan, bir kere giyileceği halde dünyanın parasını bayıldığımız zımbırtıdan bahsediyorum. Sizi hareketlerinizi açıklamak zorunda kalacağınız başka bir erkeğe bağlayan buna rağmen hayalini kurduğunuz hani?

Eğri oturup doğru konuşalım; karşınıza ömrünüzü birlikte geçirebileceğiniz biri çıkarsa evlenmek isteyebilirsiniz, evet ama bir elbiseye ya da başlı başına evlilik kurumuna “her genç kızın hayali” demek niye, diye soruyor insan değil mi? Siz sormuyor musunuz? Sorun.

Şimdi bu her genç kızın rüyası kavramını alalım, sonra da biraz açalım.

Hayatının başlangıcındaki genç bir kadın neden evlilik hayali kurar? Ne oldu da gelinlik kavramı/hayali lise hatta ortaokul sıralarına kadar sızdı? Çocukluklarımıza dönelim, ellerimize tutuşturulan oyuncak bebekleri ve bize biçilen görevleri hatırlayalım. Özene bezene aldırdığımız oyuncak bebeğimizi kucağımızda sallayıp anne rolüne bürünmedik mi?

Çay takımlarımız, türlü makyaj malzemelerimiz, birbirinden tatlı kıyafetlerimiz vardı. Erkek kardeşlerimiz ya da arkadaşlarımız dışarıda oynarken biz evimizde bebeklerimizle oynamak zorunda kaldık. Onlar sokakta istedikleri kadar kalabiliyorken, biz belli bir saatten sonra eve girmek zorundaydık. Dışarıda olsak da narin bünyemiz erkeklerin sertliğini kaldıramazdı zaten. Kimse sokağın erkek çocukları için de tehlikeli olabileceğinin farkında değildi. Kendi duygularından korkan erkekler, gölgelerinden utanan kadınlar yetiştirdik.

“Hanım kız ol” “Yakışıyor mu bir kıza böyle hareketler” “Kız gibi davran” cümleleri beynimize nakşedildi senelerce. “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusundan önce “Büyüyünce kiminle evleneceksin bakalım?” dedi korkutucu gün teyzeleri. İlk o zaman aklımıza geldi, televizyondaki idealleştirilmiş karakterler.

Beynimize yerleşti, içimize işledi. Küçük zihinlerimiz, özgür bir kadının bile güçlü bir erkeğin çekimine eninde sonunda kapılacağına hükmetti. Nasıldı şu dizide? Bahar güçlüydü, batılıydı, bambaşka bir kültürde büyümüştü ama aşiretin bağrından kopup gelmiş; eskiden birlikte olduğu kadını evinde yaşatan –üstelik başkasıyla evlendirip- geleneklerine körü körüne bağlı, ataerkil bir erkeğe aşık oldu. Evini, işini hatta geleceğini terkedip onunla gitti. Çünkü Seymen güçlüydü, zengindi, hükmediyordu. Dünya ve çevresindeki tüm kadınlar ona aitti.

Sevdiği kadını aldı, korudu, o arada silahlar patladı. Birkaç karakter birkaç kez vuruldu. Hiçbiri önemli değildi. Seymen’in bir silah taşıması önemli değildi. Çünkü bilirsiniz, bu kültürümüzde vardı. Hatırlar mısınız? At, avrat, silah.

İlk kurşun Asmalı Konak’la atıldı. Sonra arkası geldi, her zaman gelir bilirsiniz. Dizilerden birinde erkek karakter bin tane kadınla evlendi, diğerinde aile ilişkileri o kadar karıştı ki kim, kiminle nerede ne yapıyordu şaşırdık. Hepsinde tek bir ortak nokta vardı, kadın her zaman affetti. Kadın her zaman orada, evde, erkeğin dizinin dibindeydi.

Sene 2015. Asmalı Konak kaç yılında oynadı bilmiyorum.

Önceki yazımda Wattpad’de yazılan hikayeleri anlatmıştım sizlere, şu ağalı paşalı mafyalı olanları. Yakışıklı, zengin, genç ve güç sahibi adam hayallerinin nereden hortladığını az buçuk biliyoruz. Kadınlar zoru başarmayı severler, temeline indiğimizde herkese hükmeden bir erkeği evcilleştirme ve kendimize bağımlı kılma düşüncesi hoşumuza gider. Zira o güçlüdür, ağadır-paşadır-mafyadır, belinde silahı ve onlarca adamı vardır. Holdinginden içeri girdiğinde herkes emrine amade bir şekilde onu bekler. Çevresindeki herkesten zeki olmasının yanı sıra yakışıklıdır, muhteşem bir vücudu vardır ve sadece sizin görebildiğiniz bir şapşallığa sahiptir. Sizi alır ve o karşı koyamadığınız tatlı( ! ) zorbalığıyla kendine ait kılar. Bu bazen sevimlileştirilmiş bir tecavüzle, bazen psikolojik şiddetle gerçekleşir.

Vakit bulduğumda internette boş boş gezinmek yerine yeni keşfettiğim bu sitedeki hikâyelere göz atıyorum. Yazı dilini, yazma biçimini, olay örgüsündeki sıkıntıları geçmiş durumdayım. Her gözüme çarptığında beni delirten fiziksel detaylarla ilgilenmiyorum bir süredir. Kalem de kelam da pratikle gelişen şeyler, hikayelerde incelediğim genel unsur kadın karakterlerin davranışları. Çoğunlukla genç zihinlerden çıkan öykülerde genç kadınlar genel olarak zamanın başlangıcından bu yana bize dayatılmaya çalışılan pasif bir tutum içindeler. Erkeğin gücünü takdir eden, onun fiziksel özelliklerine hayran olan, erkeğinin özellikleriyle övünen, okulunu aşkı için bırakan ya da sosyal hayatından hiç bahsedilmeyen karakterler; Güçlü erkeklerin fiziksel ve sosyal gücünün rahatını süren kadınlar okuyorum.

İlk başta direniyorlar, okuyanları gülümseten ve sıcacık gülümsemelerini sağlayan bir süründürme aşaması bile yaşatıyorlar ana erkek karaktere, sonra sert kabuğun altından iç sızlatan bir duygusallık çıkartmaya çalışma aşaması başlıyor. Sorunları psikolojik olarak temellendirme aşaması ise en sevdiğim kısım, ülkemiz gördüğü her sorunlu insana şizofreni damgasını yapıştıracak gönüllü psikologlarla dolup taşarken amatör yazar arkadaşlarımızın aileden gelen sorunların çocuk psikolojisi üzerindeki etkileri üzerine yaptıkları derin tespitler beni benden alıyor. Geçelim.

Konumuz ve bundan sonraki yazıların konusu olacak olan ana unsur kadın.

Belli bir kesim sokaklara dökülüp “Kadın ve erkek sosyal olarak eşittir” diye bağırırken yaratıcı zihinler dediğimiz topluluğun kadını bile isteye ikinci sınıf bir varlıkmış gibi gösterme çabasını anlatmaya ve örneklemeye çalışacağım kendimce.

Bu giriş yazımız olsun.

Türk televizyonlarında kadın adlı ikinci yazıda görüşene kadar, hoşça kalın.

0 oyuncu online:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 

.

.

.

.

.

.